XXVIII Klaipėdos pilies džiazo festivalis – paskutiniai akordai.

Liepos 6 - 9 d.

Baigiamasis XXVIII  Klaipėdos pilies džiazo festivalio koncertas prasidėjo ir baigėsi ryškiausių žvaigždžių pasirodymais. Muzikantai scenoje kūrė neįtikėtinas muzikines istorijas, o publika drauge su jais leidosi į svaiginantį improvizacinį nuotykį, kuriame nestigo malonių netikėtumų.

Šį vakarą pirmas į sceną pakilo daugelio gerbėjų nekantriai lauktas, legendinis džiazo improvizacijų meistras, prieš metus pavergęs Klaipėdos publiką nuostabiu vokalu, stulbinančia energija ir beprotiška charizma – Karl Frierson (Vokietija, JAV). Sodrus, gilus, jaudinantis, virtuoziškai valdomas scenos grando balsas, privertė greičiau plakti ir 28-ąjį kartą vykstančio Klaipėdos pilies džiazo festivalio klausytojų širdis. Kaip visada žavingas, kaip visada nenustygstantis, kaip visada trykštantis humoru, kaip visada basas – toks yra Karl Frierson! Jo artistiškumas, emocinė ekspresija, gebėjimas nardyti muzikoje ir akimirksniu užkariauti publikos dėmesį, iššaukė tikrą ovacijų audrą. Žinoma, aplodismentai buvo skirti ir drauge su Karl Frierson koncertavusiems Klaipėdos džiazo muzikantams: Martynui Šiauliui, Gintui Litinskui, Laimonui Urbikui, Kasparui Petkui, Vykintui Jasaičiui, Almantui Karečkai bei vokalistei Kristinai Jatautaitei. Tai buvo nuostabi muzikinė kolaboracija, kurią publika įvertino daugkartiniu kvietimu pakartoti. Reikia tikėti, kad legendinį Karl Frierson dar ne kartą išvysime ir išgirsime Klaipėdoje.

Po pertraukos klausytojai galėjo mėgautis aksominio balso savininkės, džiazo vokalistės Anastasios Bukinos (Ukraina) pasirodymu drauge su Kauno bigbendu, be kurio Lietuvoje sunkiai įsivaizduojamos džiazo šventės. Stebint į marias lėtai besileidžiančią saulę, matant pro šalį plaukiančius laivus ir klausant įstabaus atlikėjos vokalo, galėjai pasijusti lyg miuzikle. Jos aksominis balso tembras tiesiog užburiantis. Šios džiazo divos neimanoma nepamilti, neįmanoma nesižavėti, neįmanoma pamiršti – ji tiesiog nuostabi!

Anastasios Bukinos pasirodymą, kaip padėkos ženklą už visapusišką lietuvių paramą Ukrainai, dovanojo „Odessa Jazz Fest“. Tačiau ši dovana nebuvo vienintelė. Bendram pasirodymui pakvietusi į sceną Klaipėdos merą Vytautą Grubliauską, Anastasia įteikė Odesos miesto vėliavą su užrašu „Drauge mes jėga!“ ir iš visos širdies padėkojo Lietuvai už palaikymą. Kadangi šiemet Odesos džiazo mylėtojai turi unikalią galimybę stebėti tiesioginę TV transliaciją iš Kruizinių laivų terminalo, šiltus linkėjimus miestui partneriui perdavė ir Klaipėdos meras. Tačiau tuo siurprizai nesibaigė – paskutinei dainai atlikti Anastasia į sceną pakvietė Emiliją Bučinskaitę, grupės „Emilija Bucci Band“ vokalistę. Nuotaikingu kūriniu ir švytinčiomis šypsenomis jos drauge užbaigė Anastasios Bukinos koncertinį pasirodymą.

Vėliau publikos laukė didžiausias šių metų netikėtumas – scenoje pasirodė geriausius Europos muzikantus vienijantis SHAPE International Band/ NATO Jazz Orchestra (Belgija). Prie jų prisijungė ir Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų orkestro solistas, saksofonininkas Laimonas Urbikas. NATO Jazz Orchestra koncertuoja valstybių vadovams, aukštiesiems NATO pareigūnams ir ES narių lyderiams bei išdidžiai atstovauja NATO visoje Europoje. Šio orkestro sudėtyje niekada negrojo muzikantai iš šalių, kurios nėra aljanso narės, tačiau Klaipėdos pilies džiazo festivalio publika turėjo galimybę išgirsti šiame orkestre grojantį Ukrainos sausumos pajėgų karinio – muzikinio centro trombonistą Pavel Koshovets. Tai unikalus projektas, dėl kurio įgyvendinimo Klaipėdos pilies džiazo festivalio organizatoriams teko įdėti daug pastangų. Tačiau tikslas buvo pasiektas – šį vakarą Ukraina simboliškai įsiliejo į galingiausio gynybinio aljanso gretas. Lietuvai ir kitiems sąjungininkams padėkoti už paramą atvyko Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Beshta. Į sceną pakilo ir dailininkė, „Azovo“ pulko savanorė Olena Liberty, NATO Jazz Orchestra padovanojusi vieną iš savo tapybos darbų – „Azovo“ pulko vado, šiuo metu esančio nelaisvėje, Denis Prokopenko portretą. Dar vieną dovaną, Ukrainos vėliavą su užrašu „Mes esame tie, kurių laisvės negalima pavogti“ ir savo dalinio karų parašais, orkestro lyderiui įteikė Ukrainos sausumos pajėgų karininkas – trombonistas Pavel Koshovets. Jis išreiškė viltį, kad neilgai trukus sulauks pergalės ir Ukraina įsilies į NATO gretas. „Kol kas džiaze, kol kas muzikoje, bet ilgainiui Ukraina įgyvendins savo siekius.“ – neabejoja V. Grubliauskas ir greitos pergalės linkėjimą palydėjo legendine Louis Armstrong daina „What a Wonderful World“. Ukraina turi sulaukti dienos, kai drąsiai galės pasakyti – „Pasaulis nuostabus!”

Po orkestro pasirodymo, kurį vainikavo neįtikėtina perkusininko solo partija, publika tiesiog ošė ir nenuilstamai skandavo “Pakartot!”. Šiame „kare“ nugalėjo publika ir NATO Jazz Orchestra iš „mūšio lauko“ galėjo pasitraukti tik atlikęs keletą papildomų kūrinių.

Baigiamuoju XXVIII Klaipėdos pilies džiazo festivalio programos akcentu tapo tarptautinis projektas “Bob James & Andrey Chmut” – tai bendras legendinio amerikiečių džiazo pianisto, dviejų „Grammy“ apdovanojimų laureato Bob James (JAV) ir talentingo saksofonininko Andrey Chmut (Ukraina) projektas. Drauge su jais scenoje pasirodė ryškus ir charizmatiškas džiazo dainininkas, Anyanya (Nigerija), kurio namai šiandien yra Ukraina. Muzikantai pristatė naujų kūrinių programą ir atliko džiazo mylėtojams puikiai žinomus Bob James kūrinius, kuriuos publika pasveikino nuoširdžiais aplodismentais. Tačiau Bob James ir Andrey Chmut į Klaipėdą atvyko ne tik su muzikine misija. Šiandien jie trokšta vieno, kad muzika neštų svarbią žinią pasauliui – Ukraina neturi ir negali prarasti savo tautinės bei kultūrinės tapatybės. Bob James nenuilstamai veikia savo šalyje skleisdamas žinią apie Ukrainą ištikusią tragediją ir visą Klaipėdos pilies džiazo festivalio honorarą paskyrė Ukrainos paramai. Muzikantai ragina nepamiršti karo niokojamos šalies. Jie tiki, kad muzika gali padėti nutiesti tiltą į taiką.

Nuskambėjus paskutiniams akordams, Klaipėdos pilies džiazo festivalio organizatoriai žemai nusilenkė atlikėjams ir klausytojams – visiems, kuriems šūkis „Viskas su meile, nieko be džiazo!“ yra tiesiog gyvenimo kredo.

XXVIII Klaipėdos pilies džiazo festivalis vyko liepos 6 – 9 d., Kruizinių laivų terminale. Daugiau informacijos: www.jazz.lt

lt_LTLT